All for Joomla All for Webmasters
Merkez
Merkez
İPLİK
DOKUMA
(0224) 361 8028 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Kazım Karabekir Mah. Kervan Sok. No:29 16270 Yıldırım/Bursa
+90 224 364 02 53 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 OSB 3. Cadde No:26 İncesu/Kayseri
+90 224 364 02 53 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 OSB 3. Cadde No:16 İncesu/Kayseri
Sertifikamız
ISO 9001:2008
Merkemiz
Bursa
Kalite
Türkiyede Lider Marka

Atık tekstil ürünleri alışveriş çantasına dönüşüyor

Adana’da, ücretli plastik poşet yerine bez çanta kullanımının yaygınlaşması amacıyla, halk eğitim merkezinde atık malzemeden hazırlanan ürünler, vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor.

Adana’da atık tekstil ürünleri, halk eğitim merkezi kursiyerleri tarafından bez alışveriş çantasına dönüştürülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan “Sıfır Atık Projesi” doğrultusunda harekete geçen Şehit Yavuz Öztürk Halk Eğitim Merkezi, atık tekstil malzemelerinin değerlendirilmesi için çalışma başlattı.

Bu kapsamda, merkezde el sanatları eğitimi alan 100 kursiyer, atık malzemelerden, boncuk, ebru sanatı, aplike ve kırkyamayla süsledikleri bez çantalar hazırlıyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Binali Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının, plastik poşet kullanımını en aza indirmek için yürütülen uygulamalara destek vermek olduğunu söyledi.

Vatandaşların, ücretli plastik poşet uygulamasının ardından bez çantalara yöneldiğini anlatan Yavuz, “Eski yıllardaki gibi alışverişe bez çantalarla çıkılırsa poşet kullanımı daha da azalacak. Vatandaşlarımıza bu bilinci kazandırmak, çocuklarımıza ve gelecek nesillere temiz bir doğa bırakmak istiyoruz.” diye konuştu.

Yavuz, kursiyerlerin bir ayda yaklaşık bin çanta ürettiğini belirterek, “Bez çantaları vatandaşlara ücretsiz dağıtıyoruz. Bu vatandaşı mutlu ediyor.” dedi.

“Tek tip poşet yerine desenli çantalarla alışveriş yapıyoruz”
Giyim üretim teknolojisi öğretmeni Hatice Topçudan da üretimde eski kot pantolon, etek, perde ve masa örtüsü gibi tekstil atıklarını kullandıklarını anlattı.

Atık ürünleri tasarruflu kullandıklarını dile getiren Topçudan, “Bu atıkları, pazarda, markette, alışverişte, okulda kullanabileceğimiz bez çantalara dönüştürdük. İlgiyi artırmak için çantaları süsledik. Bu şekilde poşet kullanımını azaltmayı amaçladık.” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerden Feride Öz, doğayı korumak için çalıştıkları belirterek, “Alışverişe giderken yanımızda kendi çantamızı götürüyoruz. Tek tip poşet yerine, süslediğimiz cıvıl cıvıl desenli çantalarımızla alışverişimizi yapıyoruz.” diye konuştu.

Dudu Tekeli ise bez torba yapımında evlerindeki eski kıyafetleri de kullandığını, kızının gömleğinden yaptığı çantayla alışverişe çıktığını kaydetti.

Leave a Reply

Hakkımızda

Nurettin ORUÇ, 1995 yılında Bursa Yıldırım’da küçük bir dokuma işletmesi ile işe başladı. Çalışmalarının meyvesini almak üzere, örme makinalarıyla, ikinci atılımını ev tekstilinde gerçekleştirdi. İşletmesini geliştirmeye devam eden ORUÇ , 2008 yılında Nuri ORUÇ’un da katılımıyla Türkiye’de hatrı sayılır bir ithalat ve ihracat boyutuna da ulaşmayı başardı.